Thursday, July 24, 2014

A satellite of mass 2500 kg is orbiting the Earth i n an elliptical orbit. At the farthest point from the Earth, its altitude is 3600 km, while at t he nearest point, it is 1100 km. Calculate the energy and angular momentum of the satellite an d its speed at the aphelion and perihelion.

Let's start with the equations you will need for this problem.
Gravitational potential energy, U:
U= -(G*M*m)/r
where: G = gravitational constant, m = satellite's mass, and M = Earth's mass
Aphelion is where the satellite is furthest away:
r_1= R_E + 3600 km=9.967*10^6 m
Perihelion is where the satellite is the closest:
r_2= R_E + 1100 km=7.467*10^6 m
Conservation of Energy:
K_1+U_1 = K_2+U_2
1/2*m*v_1^2-G*m*M/r_1=1/2*m*v_2^2-G*m*M/r_2
Conservation of Angular Momentum:
mv_1 r_1=mv_2 r_2
Solve system of equations for v2.
1/2*m*(v_2*r_2/r_1)^2-G*m*M/r_1=1/2*m*v_2^2-G*m*M/r_2
v_2^2 = 2GM*(1/r_1-1/r_2)/((r_2/r_1)^2-1)
Plug in numerical values to and solve to get the velocities. 
v_1 = 4387.3 m/s at aphelion, and 5856.2 m/s at perihelion.
Next, plug in either position 1 or position 2 values to get E at BOTH aphelion and perihelion of E=K+U=1/2*m*v_1^2-G*m*M/r_1=7.603*10^10 J
Your angular momentum will also be the same for both aphelion and perihelion
J=m*r_1*v_1=1.09x10^14 (kgm^2)/s
Therefore this problem was completly solved by the conservation of energy and angular momentum.
I included a link that attempts to solve this same problem in more detail. There numerical values are incorrect because they are missing a factor of two when they solve for the velocity.
https://www.assignmentexpert.com/homework-answers/physics-Answer-61340.pdf

No comments:

Post a Comment

Summarize the major research findings of "Toward an experimental ecology of human development."

Based on findings of prior research, the author, Bronfenbrenner proposes that methods for natural observation research have been applied in ...