Tuesday, September 9, 2014

Single Variable Calculus, Chapter 3, 3.7, Section 3.7, Problem 9

Suppose that a stone is thrown vertically upward from the surface of the moon with a velocity of $\displaystyle \frac{10m}{s}$, its height(in meters) after $t$ seconds is $h = 10t - 0.83t^2$

a.) What is the velocity of the stone after $3s$?
b.) What is the velocity of the stone after it has risen $25m$?


$
\begin{equation}
\begin{aligned}
\text{velocity } = h'(t) = \frac{dh}{dt} &\\
\\
\frac{dh}{dt} &= 10\frac{d}{dt} (t) - 0.83 \frac{d}{dt} (t^2)\\
\\
\frac{dh}{dt} &= 10 - 1.66 t
\end{aligned}
\end{equation}
$


when $t = 3s$,

$
\begin{equation}
\begin{aligned}
\text{velocity } &= 10 - 1.66(3)\\
&= 5.02 \frac{m}{s}
\end{aligned}
\end{equation}
$


b.) @ $h = 25m$,
$25 = 10t - 0.83t^2$
$ 0.83t^2 - 10t + 25 = 0$
Using Quadratic formula,
$t = 3.54$ and $ t = 8.51$

The velocity at $ t = 3.54s$
$\displaystyle \nu(t) = 10 - 1.66(3.54) = 4.12 \frac{m}{s}$
The velocity at $t =8.51s$
$\displaystyle \nu(t) = 10 - 1.66(8.51) = -4.12 \frac{m}{s}$

Assuming that the required velocity is the upward velocity at $\displaystyle 4.12\frac{m}{s}$

No comments:

Post a Comment

Summarize the major research findings of "Toward an experimental ecology of human development."

Based on findings of prior research, the author, Bronfenbrenner proposes that methods for natural observation research have been applied in ...