Monday, October 16, 2017

How many moles of hydrogen gas would be needed to react with excess carbon dioxide to produce 99.1 moles of water vapor?

Hello!
The first step is to write and balance the chemical equation. it is
X*H_2 + Y*CO_2 = Z*CH_4 + W*H_2O.
To balance it, consider equations for H, C and O:
H: 2X = 4Z + 2W (thus X = 2Z + W),
C: Y = Z,
O: 2Y = W.
The irreducible solution is Y = Z = 1, W = 2Y = 2 and X = 2Z + W = 4,
4H_2 + CO_2 = CH_4 + 2H_2O.
 
The second step is to create and solve a simple proportion: 4 moles of hydrogen gas H_2 are required for each 2 moles of water, and h moles of hydrogen is required for 99.1 moles of water.
The proportion is  4 : 2 = h : 99.1, thus h = 99.1*4/2 =198.2 (moles). This is the answer.
Note that this reaction also requires a catalyst and high temperature.

No comments:

Post a Comment

Summarize the major research findings of "Toward an experimental ecology of human development."

Based on findings of prior research, the author, Bronfenbrenner proposes that methods for natural observation research have been applied in ...