Monday, September 18, 2017

An ultracentrifuge accelerates from rest to 100,000 rpm in 2.50 min. (a) What is its angular acceleration in rad/s2? (b) What is the tangential acceleration (in m/s2) of a point 11.50 cm from the axis of rotation?

a) Angular acceleration:
First, convert the speed in rpm to rad/s as follows:
omega = 100,000 rev/min x 2pi rad/rev x 1 min/60 sec = 10,472 rad/sec
Since the ultracentrifuge starts from rest,
angular acceleration, alpha = omega /time
where time = 2.5 min = 2.5 min x 60 sec/min = 150 sec
Thus, angular acceleration, alpha = 10,472 rad/sec / 150 sec = 69.81 rad/s^2

b) Tangential acceleration can be calculated by using the following formula:
a_t = alpha r
where r is the distance from the axis of rotation. This distance is given as 11.50 cm.
In other words, r = 11.50 cm = 11.50 cm x 0.01 cm/m = 0.115 m.
Substituting the values of alpha and r in the above equation, we get:
a_t = (69.81 rad/s^2) x 0.115 = 8.03 m/s^2

Thus, the angular acceleration is 69.81 rad/s^2, and the tangential acceleration is 8.03 m/s^2.
Hope this helps.

No comments:

Post a Comment

Summarize the major research findings of "Toward an experimental ecology of human development."

Based on findings of prior research, the author, Bronfenbrenner proposes that methods for natural observation research have been applied in ...