Sunday, September 29, 2019

The wave function for an electron that is confined to x >= 0 nm See the image below. a) What must be the value of b? I don't know if this is correct but is this simply 1/sqrt(L/2) =.559 mm^-1/2 b) What is the probability of finding the electron in a 0.010 nm-wide region centered at x = 1.0 nm? Is this simply .00228630*100 = .23% c) What is the probability of finding the electron in the interval 1.15 nm

Hello!
Psi is the standard symbol for a wave function. Its square is the probability density pd(x). By the definition of probability density, the probability of being between c and d is  int_c^d pd(x) dx. In our case for positive c and d it is
b^2 int_c^d e^(-(2x)/L) dx = b^2*L/2*(e^(-(2c)/L) - e^(-(2d)/L)).
a) the value of b must be such that the total probability, int_(-oo)^(+oo) pd(x) dx, = 1. In our case it is  int_0^(+oo) b^2 e^(-(2x)/L) dx = b^2*L/2 = 1.
So yes, b=sqrt(2/L) and for L=6.4 it is about  0.559 ((nm)^(-1/2)).
And the formula for a probability becomes 
for positive c and d. If c is negative, c must be replaced with zero.
b) use this formula for c=1-0.005 and d=1+0.005.
c) use this formula for c=1.15 and d=1.84.
(there is an error at the picture, must be "for x>=0 nm", not "for x>=nm")
 
 

No comments:

Post a Comment

Summarize the major research findings of "Toward an experimental ecology of human development."

Based on findings of prior research, the author, Bronfenbrenner proposes that methods for natural observation research have been applied in ...