Monday, May 29, 2017

Single Variable Calculus, Chapter 3, 3.7, Section 3.7, Problem 8

Suppose that a ball is given a push so that it has an initial velocity of $\displaystyle 5 \frac{m}{s}$ down a certain inclined plane, then the distance it has rolled after $t$ seconds is $s = 5t + 3t^2$

a.) Find the velocity after $2s$
b.) How long does it take for the velocity to reach $\displaystyle 35 \frac{m}{s}$



$
\begin{equation}
\begin{aligned}
\text{a.) velocity } &= s'(t) = \frac{ds}{dt}\\
\\
&= 5 \frac{d}{dt} (t) + 3 \frac{d}{dt} (t^2)\\
\\
&= 5 (1) + 3(2t)\\
\\
&= 5 + 6t \frac{m}{s}\\
\end{aligned}
\end{equation}
$

The velocity after $2s$ is $\displaystyle v(2) = 5 + 6(2) = 17 \frac{m}{s}$

b.) if $\displaystyle v = 35 \frac{m}{s}$, solving for $t$


$
\begin{equation}
\begin{aligned}
35 &= 5 + 6t\\
t &= 5 \text{ seconds}
\end{aligned}
\end{equation}
$

No comments:

Post a Comment

Summarize the major research findings of "Toward an experimental ecology of human development."

Based on findings of prior research, the author, Bronfenbrenner proposes that methods for natural observation research have been applied in ...