Thursday, May 8, 2014

One crude method of determining the size of a molecule is to treat the molecule as an infinite square well with an electron trapped inside, and to measure the wavelengths of emitted photons. If the photon emitted during the n = 2 to n =1 transition has wavelength 1940.0 nm, what is the width of the molecule? Is it simply sqrt((3hlambda)/(8mc)) = 1.3nm

Hello!
The formula seems correct. It can be obtained from the following facts:
E_n = (n^2 h^2)/(8mL^2)  and  lambda = (hc)/(E_2-E_1),
where n is the state number (changes from 2 to 1 in our case),h is the Planck's constant,m is the mass of electron,L is the size of a molecule,lambda is the photon's wavelength.
Therefore E_2-E_1 =((2^2-1^2) h^2)/(8mL^2) = (3 h^2)/(8mL^2), and
L^2 = (3h^2)/(8m(E_2-E_1)) = (3h^2)/(8m(hc)/lambda) = (3h lambda)/(8mc).
Thus L = sqrt((3h lambda)/(8mc)). To find the numerical result, recall the values in standard units:
h = 6.6*10^(-34),  m = 9.1*10^(-31),  c = 3*10^8,  lambda = 1.94*10^(-6).
So the result is
sqrt((3*6.6*1.94)/(8*9.1*3)*(10^(-34)*10^(-6))/(10^(-31)*10^8)) approx sqrt(0.176*10^(-17)) = sqrt(1.76*10^(-18)) approx 1.33*10^(-9).
This value is in standard units, meters. Because nano means 10^(-9), this is the same as 1.33 nm. So your numerical answer is also correct:)

No comments:

Post a Comment

Summarize the major research findings of "Toward an experimental ecology of human development."

Based on findings of prior research, the author, Bronfenbrenner proposes that methods for natural observation research have been applied in ...