Monday, November 7, 2016

Single Variable Calculus, Chapter 3, 3.1, Section 3.1, Problem 13

Suppose that a ball is thrown in the air with a velocity of $40 ft/s$. Its height (in feet) after $t$ seconds is given by $y = 40 t - 16 t^2$ .
Find the velocity when $t = 2$.
From the definition of instantaneous velocity,

$
\displaystyle
\nu(a)= \lim\limits_{h \to 0} \frac{f(a+h)-f(a)}{h}\\
$



$
\begin{equation}
\begin{aligned}
\qquad
f(t)
& = 40t - 16t^2\\
\nu(a)& = \lim \limits_{h \to 0} \frac{40(a+h)-16(a+h)^2 - [40(a) - 16(a^2)]}{h} \\
\nu(a)& = \lim \limits_{h \to 0} \frac{\cancel{40a}+40h-\cancel{16a^2}+32ah+16h^2\cancel{-40a}+\cancel{16a^2}}{h}\\
\nu(a)& = \lim \limits_{h \to 0} \frac{40h-32ah-16h^2}{h}\\
\nu(a)& = \lim \limits_{h \to 0} \frac{\cancel{h}(40-32a-16h)}{\cancel{h}}\\
\nu(a)& = \lim \limits_{h \to 0} (40-32a-16h)\\
\nu(a)& = 40-32a-16(0)\\
\nu(a)& = 40 - 32a
\end{aligned}
\end{equation}
$


The velocity after $2s$ is $\displaystyle\nu(2) = 40 - 32 (2) = -24 \frac{ft}{s}$

No comments:

Post a Comment

Summarize the major research findings of "Toward an experimental ecology of human development."

Based on findings of prior research, the author, Bronfenbrenner proposes that methods for natural observation research have been applied in ...