Wednesday, November 22, 2017

A 50 kg block, attached to an ideal spring with a spring constant of 80 N/m, oscillates on a horizontal frictionless surface. When the spring is 4 cm shorter than its equilibrium length, the speed of the block is 0.5 m/s. Find the greatest speed of the block.

We can use the conservation of energy to solve this problem. Since the block oscillates on the frictionless surface, the sum of its kinetic energy and the potential energy of the spring remains constant:
E = mv^2/2 + kx^2/2 . Here, v is the speed of the block at the time when the spring is the length x shorter than its equilibrium length.
We are given that the block has speed v = 0.5 m/s when x = 4 cm = 0.04 m. This means the total energy of the block is
E = 50kg*(0.5 m/s)^2/2 + 80 N/m*(0.04 m)^2/2 = 6.31 J .
The block has the greatest speed when it passes the equilibrium position, that is, when the spring is not stretched and x = 0. At that point the total energy of the block is its kinetic energy:
mv_(max)^2/2 = E = 6.31 J .
From here, solving for the greatest speed of the block results in
v_(max) = sqrt((2E)/m) = 0.503 m/s
The greatest speed of the block is 0.503 m/s.
 
 
 
 
 
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/pespr.html

https://www.physicsclassroom.com/class/energy/Lesson-2/Analysis-of-Situations-in-Which-Mechanical-Energy

No comments:

Post a Comment

Summarize the major research findings of "Toward an experimental ecology of human development."

Based on findings of prior research, the author, Bronfenbrenner proposes that methods for natural observation research have been applied in ...